קנוניקל

תג קנוניקל

תג קנוניקל הוא למעשה שורת קוד ב-HTML המצויה באזור ה-HEAD על עמוד אינטרנט, כאשר המטרה המרכזית של תג זה נועדה לאפשר לבעלי האתר להגדיר למנועי החיפוש (וגוגל בראשם כמובן) את הגרסה המועדפת של כל כתובת URL. חשוב לציין שבאמצעות Canonical Tag, ניתן להימנע מבעיות שונות העלולות להיווצר מתוכן משוכפל, וזאת במקרים בהם האתר המקודם משתמש בתוכן אליו ניתן להגיע דרך מספר כתובות URL ו/או דרך מספר כזה או אחר של אתרים שונים.

מניעת תוכן משוכפל הוא אחד מהאמצעים החשובים ביותר בכל הליך קידום אתרים במנועי החיפוש, וזאת לנוכח החשיבות הרבה אותה מייחסים מנועי החיפוש לתוכן המופיע באתרים השונים. לפיכך, שימוש בקנוניקל תג, הכרחי וחיוני לכל אתר בו נעשה שימוש בתוכן משוכפל ובעיקר באתרי מכירות של מוצרים שלגביהם יכולים להופיע תיאורי מוצר משוכפלים.

שימוש בתג קנוניקל – כיצד?

אופן השימוש ב-CANONICAL  הוא פשוט למדי, וכל שנדרש לצורך התקנתו הוא להחליט על גרסת התוכן המועדפת עליכם אליה תפנו את מנועי החיפוש. פעולה זו נחוצה בעיקר לאתרים העושים שימוש ביותר מגרסת תוכן אחת ולאתרים בהם קיימות מספר כתובות URL המפנות לתוכן זהה או דומה. במקרים אלו, השימוש בתג קנוניקל חשוב ונחוץ עד מאוד לצורך מניעת אינדקוס של עמודי מוצרים בעיקר העלולים להתפרש על ידי האלגוריתמים של גוגל כעמודי תוכן משוכפלים, דבר העלול להוביל לקשיים בקידום האתר.

יתרונות השימוש בתג קנוניקל למטרות קידום אתרים

שימוש נכון בתג קנוניקל מסייע למקדמי אתרים ליהנות ממגוון רחב של יתרונות לאורך כל שלבי הקידום, כאשר בין היתרונות הבולטים הנלווים לשימוש בתג ה-קנוניקל תוכלו למצוא:

  • השימוש בתג מונע הטלת סנקציות על ידי מנועי החיפוש כאשר הם מזהים שימוש בתוכן משוכפל
  • שימוש נכון בתג מאפשר למנועי החיפוש לסווג את גרסת התוכן המקורית אשר נבחרה על ידי מפעילי האתר ולהציגה בתוצאות החיפוש הרלוונטיות
  • כאשר מנועי החיפוש יודעים לסווג גרסת תוכן משוכפל המגיעה ממספר כתובות URL  שונות המופיעות באותה אתר, הדבר יכול לשפר את דירוג האתר (במידה ומופיעים בו קישורים פנימיים ו/או קישורים המפנים לכתובת ה-URL אותה הגדרתם כתג קנוניקל.

שימוש בתג קנוניקל – מתי ולמי הוא נחוץ?

כפי שציינו לעיל, השימוש בתג קנוניקל נחוץ ונפוץ בעיקר באתרי מסחר בהם עלול להופיע תוכן משוכפל (זהה או דומה) המתייחס למספר מוצרים/שירותים זהים באופיים. יחד עם זאת, השימוש בתג ה-קנוניקל, מומלץ גם במקרים נוספים כגון: בכל אותם מקרים בהם תהיו מעוניינים למנוע אינדוקס של מנועי החיפוש של כתובת ה-URL עם גרסת תוכן המיועדת להדפסה, בכל אותם מקרים בהם תהיו מעוניינים לפרסם תוכן מסוים באתר אחר ולסווג את התוכן על כתובת ה-URL של האתר המקורי בו מופיע התוכן. חשוב לציין ששימוש בתג חיוני ונחוץ במקרים נוספים ולצורך כך מומלץ להיוועץ עם מומחי קידום אתרים במנועי החיפוש.

תג Canonical נראה כך:

</link rel=”canonical” href=”http://www.yoursite.co.il/page1.html>