הפניות 301

הפניות 301

הפניות 301 ו-302 הן הפניות שמטרתן להודיע למנועי החיפוש ו/או לדפדפן המשתמש שתוכנו של דף אינטרנט מסוים כבר לא נמצא בכתובת הנוכחית אלא הועתק ו/או העובר לכתובת אחרת. אף על פי ששני סוגי ההפניות משמשות לאותה מטרה, קיים הבדל מובהק ביניהם, כאשר הפניה מסוג 302 משמשת כהפניה זמנית ואילו הפניה מסוג 301 היא על תקן הפניה קבועה. לפיכך, השימוש הנפוץ בהפניות מסוג זה נעשה באמצעות הפניה 301. כאשר מבצעים הפניה לכתובת חדשה, הדבר מיושם באופן אוטומטי אצל משתמשי הקצה המגיעים לכתובת החדשה, כאשר הכתובת החדשה תופיע בדפדפן בו הם עושים שימוש לכתובת החדשה של דומיין האתר.

מתי חשוב לעשות שימוש בהפניה מסוג 301?

הפניה 301 נועדה למספר מצבים שהעיקרים שביניהם כוללים:

  • בכל אותם מקרים בהם אתר מסוים החליף את כתובת הדומיין.
  • בכל אותם מקרים בהם האתר נמצא בעבודות שדרוג במסגרתן לא ניתן לשמר את כתובות ה-URL. במקרים אלו, הפניה מסוג 301 נחוצה גם לצורך שימור תוצאות הקידום האורגני הקיימות.
  • בכל אותם מקרים בהם עמוד תוכן מסוים בתוך האתר אינו רלוונטי עוד, ולכן, במקום לבצע תוצאת שגיאה (EROR 404), מומלץ לבצע הפניה מסוג 301 לצורך מעבר הגולש לדף תוכן חדש –מומלץ בעיקר במקרים בהם דף התוכן החדש זהה באופיו ותוכנו לעמוד הקודם.
  • בכל אותם מקרים בהם דף אינטרנט בתוך האתר החליף כתובת

חשוב לדעת: בכל אותם מקרים בהם הפניה מסוג 301 מיועדת לצרכי הפניה קבועה של אתר מסוים לכתובת דומיין חדשה, חשוב שההפניה תתבצע לכל אחד מעמודי האתר וזאת על מנת שמנועי החיפוש ידעו לזהות במדויק את העמוד אשר הוחלף ובכך לשמור על דירוגי החיפוש של האתר בכללותו ושל כל עמוד תוכן בו.

מדוע חשוב לבצע הפניה מסוג 301 לכל אחד מעמודי האתר בדומיין החדש?

כאשר משנים את דומיין האתר, הדבר עלול ליצור מספר בעיות מרכזיות בהליכי הקידום, וזאת לנוכח העובדה שדומיין חדש עלול “להיתפס” על ידי מנועי החיפוש כאתר המכיל תוכן מועתק/משוכפל והדבר עלול להוביל לפסילתו של האתר החדש במנועי החיפוש. כמו כן, דומיין חדש עלול להשפיע על הקישורים הנכנסים אשר הופיעו בדומיין הישן, כאשר גולשים שילחצו על אותם לינקים יגיעו להודעת שגיאה וחשוב לטפל בנושא באמצעות הפניות 301.

כיצד מבצעים הפניה מסוג 301?

הפניה מסוג 301 מתאפשרת במספר דרכים שונות, כאשר המומלצות שביניהן כוללות:

  • הפניה דרך השרת באמצעות עריכת קובץ ה-htaccess
  • באמצעות תוסף Redirection המיושם באתרי וורדפרס ואתרים הבנויים על מערכות קוד פתוח נוספות
  • באמצעות פקודת עריכת קובץ ה-PHP

לאחר שביצעתם הפניה קבועה, חשוב לוודא שההפניה עובדת כהלכה וכל אחד מהעמודים שלגביהם ביצעתם העברה אכן עולים בכתובת ה-URL החדשה אליה הם הופנו.