הכירו כמה טיפים לבחירת קהל היעד שלכם

כל עסק מאופיין בקהל יעד – כלומר, קהל לקוחות פוטנציאלי עבור המוצרים והשירותים אותם הוא מציע. הגעה לקהל היעד האופטימלי לעסק יכולה להיות עניין די מאתגר, אך היא חשובה מאין כמותה לשגשוג וצמיחה לאורך זמן. בכתבה הבאה נציג מספר טיפים שיסייעו לכם לבחור את קהל היעד האידיאלי.

דמוגרפיה למתחילים

על מנת לבחור את קהל היעד באופן נכון, יש להתחיל מהפרטים הדמוגרפיים הכי בסיסיים שיש. אספקטים כמו גיל, מין, רמת השכלה, מוצא, אזור מגורים ורמת הכנסה הם העיקריים שבהם. הם חשובים מכיוון שהם מסייעים לבצע פילוח בסיסי של האוכלוסייה ולהגדיר אותה לפי קטגוריות שונות. במבט ראשון זה אולי לא נשמע כמו פרטים מעניינים למדי (הרי אין פה היבטים בעלי “עומק” כמו אהבות, תחביבים וכיוצא בזה) אך גם מרשימה “יבשה” זאת אפשר לעשות לא מעט. כך למשל, לא מעט מוצרים ושירותים מוכוונים באופן ממוקד יותר למין או לגיל ספציפי, ולכן הגדרה דמוגרפית היא חלק בסיסי ומהותי בבניית קהל היעד.

 

מחקר למען המוצר

עסקים רבים משקיעים הון עתק במחקר ופיתוח של מוצרים. לפעמים דרושה אותה רמת השקעה במחקר על קהל היעד על מנת לפרוץ אל השוק הנכון למוצר. בעולם של ימינו, הפרסום מתקדם וצובר נופך יותר ויותר אישי (פרסום בפייסבוק למשל, מטורגט עבור קהלים ספציפיים העונים על הגדרות ספציפיות מאוד), ולכן חשוב למנף אותו עבור האוכלוסייה הייעודית למוצר. כדאי להכיר לעומק את משתמשי המוצר: מה הם עוד צורכים? מאיפה הם באים? כמה כסף הם מוכנים להשקיע במוצרים מסוג זה? התשובות האלו אמנם לא פשוטות להשגה אבל הן עלולות להתגלות כרווחיות מאוד עבור העסק. לכן חשוב מאוד להשקיע במחקר המשתמשים (כקבוצה, לא כפרטים) ולהכיר את מנהגיהם השונים.

 

הפרד ומשול

כאשר עוסקים בבחירת קהל יעד חשוב להבדיל בין לקוחות המוצר או השירות לבין אלו שמשלמים עליו בפועל. לאלו ולאלו יש צרכים ורצונות שונים, ולכן מומלץ לגשת אליהם באסטרטגיה השיווקית המתאימה. בסופו של יום, בעל המאה הוא בעל הדעה, ולכן מבחינת העסק חשוב יותר להתמקד במשלמים ובצרכים שלהם, ולהגדיר אותם כקהל יעד שיש בו עניין.

המקרה הקלאסי של הפרדה בין לקוחות למשלמים הוא כמובן הורים וילדים, אך זהו בהחלט לא המקרה היחיד. גם בשוק המתנות לדוגמה יש הפרדה בין שתי הקבוצות. אפשר לדמיין בראש כיצד המוצר מתגלגל בדרך כלל ולקבל מושג כללי תחת איזו הגדרה הוא נכנס. חשוב לעשות זאת למען בחירה מדויקת יותר של קהל היעד.

 

אין הביישן למד

הגעה אל קהל היעד היא לאו דווקא עניין קל. לפעמים לוקח זמן רב עד שמבינים מיהו הקהל האידיאלי עבור המוצר, ומהן מטרותיו של המוצר בעיני הציבור (חשבו למשל על משקה הקולה ששווק בתחילה בכלל בתור תרופה). לכן חשוב לא להתייאש ולעשות ניסיונות רבים עד שמגיעים אל הנוסחה האופטימלית של מוצר-קהל יעד.