דף שגיאה 404

דף 404

Error 404 היא למעשה שגיאה בפרוטוקול התקשורת המוצגת בדפדפן. שגיאה זו מודיעה לגלוש שדף האינטרנט בו הוא ניסה לגלוש אינו קיים. שגיאה זו יכולה להיווצר ממספר סיבות שונות כגון: שינוי כתובת URL, מחיקת עמודי תוכן מהאתר, שיבוש בכתובת האתר, נפילת שרת ועוד. ברוב המקרים, הדפדפן יציג בפני הגולש את הסיבה להופעתה של  שגיאה 404 ואף יציג בפניו אפשרויות שונות לתיקון השגיאה כגון: רענון הדף וכדומה.

חשוב לציין שבאתרים בהם מספר הדפים המפנים לשגיאה 404 הינו גבוה, הדבר עלול לפגוע בצורה משמעותית ביכולות קידומו של האתר, וזאת אף על פי שגוגל הכריזה מספר פעמים ששגיאה 404 לא משפיעה על מיקומי האתר בתוצאות הדירוג. השפעתה של שגיאה 404  על תוצאות הדירוג נובעת מהפגיעה בחוויית הגלישה בצד של המשתמש,  ולכן, הפגיעה בתוצאות הדירוג מתרחשת באופן עקיף.

EROR  404 – מטרות דף השגיאה

כאשר מתרחשת שגיאה 404 הידועה גם בשם לינק שבור, לדף השגיאה יש למעשה 2 מטרות מרכזיות, האחת, ליידע את הגולש לכך שהוא הגיע לעמוד שאינו קיים יותר באתרכם, והשנייה, לאפשר למנהלי האתר ליהנות מהיכולת לנטר שגיאות המופיעות באתר. חשוב לציין שכיום, במערכות לניהול תוכן מסוימות, עומדת לרשות מנהלי האתר האפשרות לבצע הפניה אוטומאטית מעמד שלא קיים באתר לדף הבית ו/או לכל עמוד אחר באתר וכל זאת מבלי להפנות לדף שגיאה 404.

במידה ואתם נדרשים לעשות שימוש בדף שגיאה מסוג 404, חשוב שדף השגיאה שלכם יהיה ידידותי לגולש ולא סתם עוד הודעת שגיאה מערכת הגורמת לגולש לנטוש את האתר ואף לפסול אותו מתודעתו להבא. לפיכך, עמוד שגיאה יזום באתרכם חייב להיראות דומה לשאר עמודי האתר ברמת הנראות ואסור שהוא ייראה עמוד תלוש מהאתר. מומלץ לעצב את עמוד השגיאה, כאשר במקרים בהם אתם עושים שימוש בוורדפרס תוכלו להסתייע בתבניות שונות המשמשות לצורך כך.

חשיבות המעקב אחרי דפי שגיאה 404

אף אחד מאיתנו לא אוהב להגיע להודעות שגיאה ובטח שלא להודעת שגיאה המודיעה לנו שהדף בו רצינו לבקר כבר לא קיים. חשוב לזכור ששגיאת 404 יכולה להתרחש ממספר סיבות ולכן קיימת חשיבות רבה לביצוע מעקב אחר כל דפי השגיאה המופיעים באתרכם וזאת באמצעות כלי ניהול בסיסיים העומדים לרשותכם בגוגל אנליטיקס. מדוע זה הכרחי ונחוץ אתם שואלים אז הנה כמה סיבות טובות:

  1. על מנת שתוכלו לזהות בעיות שונות העלולות להשפיע על חווית הגלישה באתרכם
  2. על מנת שתוכלו לאתר את המקור לשגיאה ולטפל בו במידת הצורך באמצעות ניקוי קאש –CACHE למשל.
  3. על מנת שתוכלו לזהות מהיכן הגיעו הגולשים לדף שגיאה 404
  4. על מנת שתוכלו לדעת מה הגולשים עשו לאחר שהם הגיעו לדף השגיאה: האם הם נטשו את האתר, האם הם המשיכו לעמוד תוכן אחר באתר וכדומה.